Bilimsel Yayınlar

Tüm Kartlara Tek Limit

TCMB verilerine göre Ocak 2012 itibariyle kredi kartı borçlu sayısı 1.356.132 dir. Kredi kartlarına her üç yılda bir ödeme kolaylığı getirilmesi sorunun büyüklüğünü gösteriyor. Yapılması gereken karta değil, şahsa limit getirilmesidir. Karta sınırlama Rekabet Kanunu'na da aykırı olacaktır.

6502 Sayılı Kanun Kapsamında Tüketici Hakem Heyetlerine İlişkin Tüketici Hukuku ve Usul Uygulamaları

Her gün farkında olmadan onlarca sözleşmenin tarafı oluruz. Marketten kredi kartı ile veya nakit alışveriş yapar, bankadan ya da kredi kartından ihtiyaçlarımız için kredi çekeriz, aracımıza yakıt alır, otoparka bırakırız, yıkatırken hizmet satın alırız.

Bireysel Bankacılık İşlemleri Alanında Tüketici Hakları

Bankalar ve finans kuruluşları tüketicilerle yaptıkları sözleşmeler veya verdikleri hizmetler nedeniyle yaptıkları masrafları tüketicilerden talep edebilirler. Ancak talep edilen bu giderlerin HAKLI, MAKUL ve BELGELİ olması zorunludur.

Copyright © Tüketici Akademisi 2015
Bu yayın Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Erasmus+ Programı desteğiyle ‘Tüketici Akademisi’ Projesi çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu yayının içeriği tamamen Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda olup hiçbir şekilde Türkiye Ulusal Ajansı ve Komisyon’un görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgiler, gösterilen yoğun çabalara rağmen; kesin ya da güncel olmayabilir veya herhangi bir durumdaki koşullara uyarlanamıyor olabilir. Bu web sitesinde olabilecek herhangi bir yanlışlık veya eksiklikten ya da izinsiz içerik kullanımından doğan ve web sitesinde yer alan bilgiler ışığında vereceğiniz kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, tamamıyla tarafınıza ait olacaktır.